Akcja ,,Weź paragon"
Szanowni Państwo,
Kampania „Weź paragon" jest organizowana przez Ministerstwo Finansów cyklicznie od 2004 roku. Naszym celem jest uświadomienie roli paragonu fiskalnego papierowego lub e-paragonu i znaczenia prawidłowo prowadzonej ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej.
Dlaczego warto brać paragony fiskalne za kupione towary i usługi
Wielu sprzedających towary i świadczących usługi, ma obowiązek prowadzenia ewidencji na kasach rejestrujących. Niestety niektórzy nie robią tego. Są również tacy, którzy mimo że mają taką kasę, nie rejestrują wszystkich transakcji, chociaż powinni to robić za każdym razem.
Przedsiębiorca, który nie wydaje paragonów fiskalnych oszukuje swoich klientów. Pobiera od kupujących należny VAT, ale nie wykazuje go w ewidencji i zabiera do własnej kieszeni. W ten sposób zaburza uczciwą konkurencję. Działając w „szarej strefie” nieuczciwie konkuruje z przedsiębiorcami, którzy rzetelnie rozliczają się z podatków, m.in. przez wydawanie paragonów fiskalnych.
Gdy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych tracą na tym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych – to dowód uczciwego obrotu gospodarczego.
Jedną z funkcji budżetu państwa jest funkcja redystrybucyjna. Oznacza to, że podatki, cła i inne opłaty pobierane od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Następnie wracają do nich, w wyniku tzw. transferów nieodpłatnych (jak renty, emerytury, pomoc publiczna, nieoprocentowane kredyty), jak i przez zakup dóbr i usług na rynku.
Brak rejestrowania sprzedaży na kasie to sygnał, że podatek prawdopodobnie nie trafi do budżetu państwa. Niewydawanie paragonów fiskalnych przyczynia się do zaniżania wpływów z VAT do budżetu. To pieniądze, które mogłyby być przeznaczone np. na budowę szkół, szpitali czy modernizację armii.
Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:
- Numer NIP, nazwa i adres punktu sprzedaży
- napis „PARAGON FISKALNY”,
- centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy
Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny jest potwierdzeniem, że podatek trafia do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy. Gdy zamiast paragonu fiskalnego otrzymujemy np. rachunek kelnerski, lub inny dokument (z wyjątkiem faktury), istnieje duże prawdopodobieństwo, że podatek, chociaż zapłacony przez klienta, trafi bezpośrednio do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.
Korzyści z brania i wydawania paragonów fiskalnych:
dla klienta
- ma pewność, że podatek trafia do budżetu państwa, czyli do „wspólnej kasy”
- może sprawdzić dane sprzedawcy i kwotę zapłaconego podatku
- łatwiej złoży reklamację
- zweryfikuje zakupione lub świadczone usługi, za które dokonał płatności
- pobierając e-paragon dodatkowo chroni środowisko
dla przedsiębiorcy
- buduje swoją wiarygodność jako uczciwego przedsiębiorcy i podatnika
- zdobywa zaufanie klientów
- wspiera uczciwą konkurencję na rynku
- wystawiając e-paragon dodatkowo chroni środowisko i zmniejsza koszty działalności
-
Weź paragon cz1 1
-
Weź paragon cz2 1
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie